Community Dashboard

Follow Us on

Student Accolades and Awards


Academics

Academic Decathlon Competition
The following students earned medals in the State Academic Decathlon Competition:

  • Flower Mound High School – Garrett Gantt, Bronze in literature
  • Hebron High School – Kaitlin Westbrook, Gold in speech
  • Marcus High School – Minna Fleming, Bronze in science and Douglas Robinson, Silver in science
  • The Colony High School – DeQuay Glascoe, Gold in speech and Megan Burns, Bronze in music

DECA
Marcus High School student Samantha Streit received the Top 10 test score and Top 10 medallion for her presentation in the DECA Internationals in Hospitality & Tourism Professional Selling event.

Destination ImagiNation
LISD had five Destination ImagiNation teams competing in DI Global Finals. Learn more about DI here.

National Merit
64 students were named National Merit Finalists; 69 students were named National Merit Semi-Finalists Scholars; 206 National Merit Commended Scholars; and 24 NHRP scholars. Overall, LISD had 301 high school students recognized for their outstanding academic achievement by The National Merit Scholarship Program (NMSP) and National Hispanic Recognition Program (NHRP).

Robotics
Flower Mound High School’s Robotics Team received the following state and world accomplishments:

VEX Robotics competition, six teams advanced to state and two competed in the 2016 VEX Worlds – VEX Robotics Competition, where one team claimed first place and the other sixth place. In addition, Flower Mound 9th Grade Campus student Henry Liu was named Programming Skills World Champion.

Fifty-three students advanced to the Technology Student Association (TSA) State competition, where FMHS took second place; second in music production; third in website design; FMHS junior Aahlad Madireddy claimed the high-point award for most points across the state; and five teams qualified for TSA’s national competition.

In the FIRST Robotics competition, FMHS’ alliance took fourth place in Dallas Regionals and the team was invited to compete in the FIRST World Championship.

In the USA to India World Challenge, FMHS took 3rd place.

State Skills USA
Flower Mound 9th Grade Campus/Dale Jackson Career Center (DJCC) student Kyle Hassett placed third in woodworking skills competition and placed first in the building trades event for his coffee table he built at DJCC, which received Best in Show, in the State Skills USA competition held in Corpus Christi.

Student Council
Lewisville High School earned the National Association of Student Councils (NASC)’s National Gold Council of Excellence Award.

Shadow Ridge Middle School was named one of Texas Association of Student Councils’ Outstanding Student Council and Sweepstakes recipients.

Athletics

Archery
Archery teams from Arbor Creek Middle School, Lamar Middle School and Marcus High School were successful in the Texas – National Archery in the Schools Tournament and Scholarship Championship: Lamar Middle School, 1st place (5th state championship title in six years); Arbor Creek Middle School, 2nd place; and Marcus High School 3rd place. All three teams qualified for nationals. Learn more about Arbor Creek’s Archery team here. Learn more about Lamar’s Archery Team here.

Baseball
Flower Mound High School                  
District Playoffs

Bi-district Champion

Area Champion

Regional Quarter Finalist

       
Hebron High School                   
District Champion

Bi-district Champion

Area Champion    

Regional Quarter Finalist


Basketball
Flower Mound High School
District Runner Up–Girls

Bi-district Champion–Girls

Area Qualifier–Girls

District Playoffs–Boys

Bi-district Qualifier–Boys


Hebron High School
District Playoffs—Boys

Bi-district Champion—Boys

Area Qualifiers–Boys

The Colony High School
District Runner Up–Boys

Bi-district Champion—Boys

Area Qualifiers–Boys

Cross Country

Flower Mound High School
District Medalist–Girls

Regional Qualifiers–Girls

Individual State Qualifiers—Girls

District Runner up—Boys

Regional Runner up—Boys

State Bronze Medalists–Boys


Hebron High School
District Runner up–Girls

Regional Qualifiers–Girls

Individual State Qualifier—Girls

District Champions—Boys

Regional Qualifiers—Boys

Individual State Qualifiers–Boys

 

Marcus High School
District Champion–Girls

Regional Girls Champion–Girls

State Champion– Girls

The Colony High School
District Champion—Girls

Regional Runner Up—Girls

Individual State Qualifier–Girls

District Medalist—Boys

Regional Qualifier—Boys

Individual State Qualifier–Boys

Football
Hebron High School
District Playoffs, Bi-district Qualifier


Marcus High School
District Runner Up, Bi-district Champion, Area Qualifier

The Colony High School
District Playoffs, Bi-district Qualifier

 

Golf
Hebron High School                   
District Runner Up—Girls

Regional Medalist—Girls

State Qualifier—Girls

Individual State Bronze medalist—Girls

Individual Medalist District—Boys


Marcus High School                   
Boys District Champion  

Boys Regional Qualifiers

Individual State Qualifier

Individual Medalist Regionals—Boys

Individual State Qualifier—Boys
Soccer
Flower Mound High School                 
District Playoffs—Girls

Bi-district Champions–Girls

Area Champions–Girls

Regional Quarter  Final Champions—Girls

Regional Semi Final Champions—Girls

State Champion—Girls

Marcus High School                   
District Runner Up—Boys

Bi-district Champions—Boys

Area Qualifiers—Boys

District Playoffs—Girls

Bi-district Champions—Girls

Area Qualifiers–Girls
Softball
Flower Mound High School                  
District Runner Up

Bi-district Qualifier


The Colony High School            
District Playoff

Bi-district Champion

Area Champion


Swim and Dive
Flower Mound High School

District Champion—Boys and Girls

Regional Qualifiers—Boys and Girls

Individual State Qualifiers—Boys and Girls


Lewisville High School
Individual State Qualifiers—Girls and Boys

Marcus High School – Dive
District Champion

Regional Qualifier

Individual State Champion—Girls


Marcus High School – Swim
District Runner up—Boys and girls

Regional Qualifier—Boys and Girls

Individual State Qualifiers—Boys and Girls


The Colony High School
Individual State Qualifier–Girls

Marcus High School
Lauren Savoy won the Bronze medal in the 200 free at the State UIL Swim and Dive Meet.

Team Tennis
Flower Mound High School
District Medalist—Boys and Girls

Area Qualifier—Boys and Girls


Tennis
Marcus High School
Two Individual Regional Qualifiers

 

Marcus High School
District Medalist-Boys and Girls

Area Qualifier—Boys and Girls

Track and Field
Flower Mound High School                  
Individual District Champions—Boys

Area Medalists—Boys

Regional medalist—Boys

Individual State Qualifiers—Boys


Hebron High School
Individual District Champions—Boys and Girls

Area Medalists—Boys and Girls

Regional Medalists—Boys and Girls

Individual State Qualifiers—Boys and Girls


Lewisville High School
Individual District Champion—Boys

Area Medalist—Boys

Regional Medalist—Boys

Individual State Qualifier—Boys


Marcus High School               
District Champions—Girls

Individual District Champions—Boys

Area Champions—Girls

Area Medalist—Boys

Individual Regional Qualifiers—Girls

Individual Regional qualifiers—Boys

Individual State Champion—Girls

Individual State Silver Medalist—Girls

Individual State Bronze Medalist—Girls

 

The Colony High School
District Runner Up –Boys

Individual District Champions—Girls

Area Medalist—Boys and Girls

Regional Medalist—Boys and Girls

Individual State Bronze Medalist—Girls

 

Volleyball
Hebron High School
District Champion

Bi-district Champion

Area Champion

Regional Quarterfinal Champion

Regional Semifinalist Champion

Regional Final Champion

State Champion

Wrestling
Flower Mound High School    
District Champion—Boys

Thirteen Individual Regional  Qualifiers—Boys

Six Individual State qualifiers—Boys

Hebron High School                  
District Medalist—Boys

Twelve Individual Regional qualifiers—Boys

Individual State Champion –Boys

Individual State Silver Medalist—Boys

Individual State Champion—Boys

Lewisville High School             
District Runner up—Girls

Seven Individual Regional Qualifiers–Girls

One Individual State Qualifier—Girls

Eleven Individual Regional Qualifiers—Boys

Three Individual State Qualifiers—Boys

 

Marcus High School                   
Ten Regional Qualifiers—Boys

The Colony High School
Three Individual Regional Qualifiers—Boys and Girls

Individual State Champion—Girls

Individual State Qualifiers–Boys

Fine Arts
  • Congressional District High School Art Competition
    Marcus High School senior Meghan Adams won the Grand Prize for her color photograph entitled “One Team” in the 14th annual 26th Congressional District High School Art Competition. As the Grand Prize winner, Meghan’s artwork will be displayed for an entire year in the U.S. Capitol and she has the opportunity to attend the national ceremony in Washington, D.C. this June. The ceremony will honor winning artists from congressional districts across the country.

    Flower Mound High School senior Bryant Grizzle was recognized for winning first place for his pen drawing entitled “Corralled but Content” in the 14th annual 26th Congressional District High School Art Competition. His artwork will be on display in Congressman Burgess’ Lake Dallas, Texas District Office for the next year.

    One-Act Play
    The Colony High School and Flower Mound High School One-Act Play casts and directors were won 2nd place in the 5A and 6A, respectively, State UIL One-Act Play competition.

    VASE & Scholastic Art and Writing Contest
    The following students were received many Texas Art Education Association’s Visual Arts Scholastic Event (VASE) and/or the Regional Scholastic Art and Writing Contest accomplishments:
    Flower Mound High School

Scholastic Art And Writing (Regional: Texas, Oklahoma, Arkansas and Louisiana):

Carley Gmitro – 2 Honorable Mentions and 1 Silver Key

Dylan Haria – Silver Key and Gold Key

Katherine Krueger – 2 Honorable Mentions, Gold Key and Silver Key

Skye Matlock – Silver Key

Cameron Medinis – Gold Key
Hebron High School

VASE: Sumin Seo

Scholastic Art And Writing (Regional: Texas, Oklahoma, Arkansas and Louisiana):

Sophie Chung – Gold Key

Bokyung Jung – Gold Key

Madi Park – Silver Key

Sue Jin Park – Silver Key

Courtney Seo – Silver Key

Min Sin – Silver Key Portfolio, Silver Key


Hebron 9th Grade Campus

VASE:

Gracie Baek

Brittney Fang


Marcus High School

Scholastic Art And Writing (National): Elizabeth Han, Silver Key